Bilim kurgunun steampunk, dieselpunk ve cyberpunk alt türleriyle ilgilenen, "kurgu blog"!

11.4.07

Cyberpunk Nedir?

Cyberpunk, bilimkurgunun "yüksek teknoloji ve düşük yaşam standardı" odaklı alt türüdür.

Cyberpunk ifadesi ilk olarak Bruce Bethke nin 1980 de yazdığı aynı isimli öyküde kullanılmıştır. Bethke nin öyküsünde bir karakteri betimlerken kullandığı sözcük, daha sonra tüm bir türün ismi olmuştur.

Sözcük, Cybernetics ve punk sözcüklerinin birleşiminden oluşmakta. bilgi teknolojisi ve sibernetik gibi gelişmiş bilimle, toplumsal düzendeki köklü değişiklikleri vurgular.

Lawrence Person a göre:

"Klasik cyberpunk karakterleri çoğunlukla, günlük yaşamın hızlı teknolojik değişim, otomatize edilmiş ve her yerden kolayca ulaşılan bilgi, ve abartılı vücut modifikasyonlarıyla sarsıldığı distopik geleceklerde toplumdan uzaklaşmış, topluma yabancılaşmış, sınırda yaşayan yalnızlardır."

Cyberpunk hikayeler çoğunlukla hacker, yapay zeka ya da mega şirketler çevresinde şekillenir. Olaylar uzak gelecek ya da farklı galaksiler yerine (Isaac Asimov un Vakıf serisi ya da Frank Herbert in Dune serisinin aksine) yakın gelecekte geçer.

Sanayileşme sonra distopya olarak kurulan dünyanın sosyal unsurlarıysa, kültürel yozlaşma ve üretim amaçlarından çok daha farklı alanlarda kullanılan teknoloji olarak sıralanabilr.

ayrıca bkz.
cyberpunk @ wiki

Author

Labels